Kõige lihtsamad inimese parasiidid: laud

Inimese parasiite esindavad erinevad rühmad, millest üks on algloomad. Nad võivad põhjustada erineva raskusastmega haigusi ja neid mikroorganisme pole nii lihtne diagnoosida kui keerulisema organisatsiooniga rühmi. Mugavuse huvides on need artiklis esitatud peamiste omadustega tabelis.

Iseloomulik

Lihtsamate hulka kuuluvad primitiivse organisatsiooniga organismid, mis on ühendatud algloomade rühma. Sellel on rohkem kui 15 tuhat liiki ja mõned neist juhivad inimkehas parasiitide eluviisi. Kõiki neid iseloomustavad väikesed mõõtmed, neid saab näha ainult mikroskoobiga ja palja silmaga on neid võimatu märgata.

Paljudel kõige lihtsamatel parasiitidel on äärmiselt primitiivne struktuur. Jõudnud peremehe kehasse, hakkavad nad paljunema. Mõnikord juhtub see kaheks pooleks jagamisel ja mõnikord mitmekordseks jagamisel. Viimasel juhul areneb haigus kiiresti, kiiresti ilmnevad sümptomid, mis mõnikord võivad lõpuks isegi inimese surma põhjustada.

Bioloogia tunnused

Inimese algloomade parasiitide organism koosneb kahest põhiosast: tuumast ja tsütoplasmast, milles asuvad kõik ülejäänud organellid. Tuum võib olla üks või mitu.

Algloomadel on võime moodustada tsüsti, kui keskkonnatingimused muutuvad ebasoodsateks. Tänu sellele suudavad nad püsida elujõulisena pikka aega, jäädes liikumatuks ja ilma toitaineteta. Niipea kui tingimused normaliseeruvad, hävib tsüsti kest ja mikroorganism jätkab oma normaalset toimimist. Entsüstatsioon võimaldab ka parasiitidel edukalt organismist organismi levida.

Kõik algloomad jagunevad sõltuvalt anatoomiast, liikumisviisist ja muudest omadustest mitmesse kategooriasse:

  • flagella;
  • sarkood
  • eosloomad
  • ripslased.

Igas rühmas on liike, mille vahe- või lõplikuks peremeheks on inimene.

Peamised tüübid

Algloomade tüüpi parasiidid põhjustavad palju haigusi ja parasiteerivad erinevates organites. Mugavuse huvides on need esitatud tabelis.

Nimi Nakatunud kehaosad Nakatumise meetod Sümptomid
Balantidia alumised sooled Kuumtöötlemata sealiha või tsüstidega vee söömine Balantidiaasiga kaasneb sageli kõhulahtisus. Väljaheitega ilmub valge lima ja verine eritis. Käärsoole limaskest haavandub ja sellistel juhtudel võib verejooks suureneda. Haiguse progresseerumisel tekib inimese kurnatus, harvadel juhtudel võib see lõppeda surmaga.
suu amööb Suuõõs, igemetaskud, hambakatt Inimene nakatub kandjaga suudlemisel, mustade nõude kasutamisel ja saastunud toidu söömisel. See mõjutab harva inimesi, kellel ei ole suuõõnes patoloogilisi kahjustusi. Põletiku korral toitub suu amööb epiteelist, mikroobidest, leukotsüütidest ja erütrotsüütide rakkudest. Võib põhjustada parodondi haigust.
düsenteeria amööb Vereringe kaudu tungib see kopsudesse, maksa, südamesse, suguelunditesse, neerudesse. Asub soole luumenisse Allaneelamine koos toidu või veega Mõnel juhul on haigus asümptomaatiline. Kui düsenteeria amööb ründab soole seinu, algab patogeenne staadium. Seda iseloomustab koliit, kudede nekroos, maksakahjustus, võivad ilmneda abstsessid. Väga rasked tagajärjed põhjustavad metastaase ajus ja teistes elundites. Võimalik surmav tulemus. Mõnikord kulgeb haigus ägenemise teel. Eneseparanemine toimub harva
Soole Giardia Kaksteistsõrmiksool ja sapijuhad. Suuline viis Giardia kleepub limaskesta epiteeli külge ja kahjustab toitainete imendumist. Tekivad limaskesta põletik ja pidev kõhulahtisus. Kui infektsioon katab sapiteed, ilmneb naha kollasus. Mõnedel inimestel tekib immuunsus soole Giardia vastu, eriti troopilise kliimaga riikides.
Trichomonas vaginalis Naistel - tupe limaskestal, meestel - eesnäärme epidermises ja kusiti Seksuaalvahekorra ajal, samuti sünnituse ajal emalt lapsele Trihhomonoos avaldub vahuse eritise, sügeluse ja põletusena suguelundite limaskestal, valu seksi ajal, verise eritise ilmnemises kusitist jne. Trihhomonoosi tüsistus on vulva põletik, mis on tingitud algloomade tegevusest, põiepõletik, prostatiit ja viljatus
Trypanosoma brussei Tserebrospinaalvedelik ja aju Pärast seda, kui on hammustanud tsetse kärbes, kes on vahepealne peremees Algab palaviku ja lümfisõlmede tursega, jätkub apaatia, vastupandamatu unesoovi, lihaste halvatuse ja kurnatusega. Kui seda ei ravita, tekib kooma ja surm.
Naha leishmania Kokkupuude haige inimese või loomaga Nahale, kõige sagedamini näole või kätele Inkubatsiooniperiood kestab 2 kuud kuni 5 aastat, misjärel tekib putukahammustuse kohale pruunikas tihe sõlmeke. See suureneb ja seejärel avaneb selle asemele mädane haavand. Haigus kestab kuni mitu aastat ja siis tekib haavade lõplik armistumine. Tüsistusteks võivad olla südame-, neeru- ja neerupealiste häired.
Toksoplasma Nakatunud koduloomad, peamiselt kassid, nakatuvad mõnikord algloomadega toitu süües Maks, süda, silmad, aju Kaasasündinud vormis - loote arengu mitmed patoloogiad, surm imikueas, vaimne alaareng, mitmed infektsioonid. Omandatud toksoplasmoos põhjustab kõrget palavikku, maksa suurenemist, peavalu, oksendamist, krampe. Sageli kulgeb krooniline kulg koos suurenenud väsimuse ja silmakahjustustega. Harva esineb varjatud kujul
Isospora Nakatunud inimeselt, kellel on fekaal-suu kaudu levik peensoole epiteel Inkubatsiooniperiood kestab umbes 10 päeva. Seejärel tõuseb kehatemperatuur, ilmnevad oksendamine ja kõhulahtisus. Haigus on äge nädal-kaks, seejärel taastub
Krüpto sporiidid suu kaudu Soole epiteelkoed Inkubatsioon kestab umbes nädala, seejärel algab kõhulahtisus, võib-olla ka määrimissagedusega. Kõht võib haiget teha, tekib palavik, võimalikud on dehüdratsiooni nähud. Patsiendi ebapiisava immuunstaatuse korral võib infektsioon mõjutada teisi organeid: kopse, kõhunääret, magu jne.

Kas ussid on kõige lihtsamad

Mõnikord võite kuulda fraasi, et patsient on nakatunud kõige lihtsamate ussidega. Tuleb mõista, et algloomad on eranditult üherakulised mikroorganismid, äärmuslikel juhtudel kolooniad. Kuid nad pole kunagi mitmerakulised nagu ussid ja helmintid.

Algloomadel toimuvad kõik protsessid raku tsütoplasmas ja raku tuumades, usside puhul on anatoomiline korraldus palju keerulisem: neil on diferentseeritud elundid, mis täidavad erilisi füsioloogilisi funktsioone. Seetõttu on põhimõtteliselt vale liigitada ussid algloomadeks.

algloomade inimese parasiit

Mõnikord nimetatakse helminte putukatega võrreldes kõige lihtsamateks parasiitideks: lutikad, täid jne, kuna viimased on evolutsiooniredelil palju kõrgemal. Selles tõlgenduses on usside nimetus lubatud algloomadena.