Parasiidid inimese kehas

Tavainimesel on raske isegi ette kujutada, kui palju parasiite võib tema tervist ohustada. Need "asukad" võivad aastaid elada inimkehas, imedes sõna otseses mõttes sellest elu välja ja mürgitades seda oma mürgiga.

Parasiitide tüübid

Parasiitide tüübid

Meditsiini seisukohalt hõlmavad parasiidid üherakulisi ja algloomasid. Olenevalt elupaigast jagunevad nad eksoparasiitideks (täid, putukad jt) ja endoparasiitideks.

Endoparasiitidel on oma alamliigid:

 • Putukate munetud vastsed.
 • Algloomad (amööb, lamblia).
 • Helmintid (ussid või ussid).

Nakkusteed

Igal parasiidil on oma tungimistee inimkehasse. Levinuim viis on toitumine, see tähendab vee või toidu abil. Paljud putukad võivad kanda parasiitide vastseid, saastades keskkonda. Toorvee, pesemata ja põhjalikult kuumtöötlemata toidu tarbimisega nakatub inimene parasiitidesse.

Mõningaid liike edastatakse otse inimeselt inimesele kontakti kaudu - seda teed nimetatakse kontakt-leibkonnaks. Nakkuse saamiseks ei ole vaja otsest kontakti levitajaga, piisab majapidamistarvete kasutamisest. Nii kandub edasi enterobiaas ja mõned muud parasiitvormid.

Sama populaarne vektorite kaudu leviv nakatumise tee. Sel juhul kannavad parasiite verd imevad putukad. Seega saab neid saada pärast sääse või muu putuka hammustamist.

Viimane viis parasiitide saamiseks on perkutaanne tee, teine ​​nimi on aktiivne. Infektsioon toimub vastsete tungimise kaudu limaskestade ja naha kaudu. See tekib kokkupuutel saastunud pinnase või veekogus oleva veega.

Sümptomid

Inimorganismi parasiidid võivad elada pikka aega ega avalduda. Sümptomid muidugi on, kuid neid varjatakse teiste haigustena. Seetõttu ei pruugi inimene pikka aega teadlik, et ta on nakatunud.

Sümptomid

Sümptomid ilmnevad kõige sagedamini sõltuvalt vastsete asukohast, kuid keha võib anda märku nakkusest ja muudest ilmingutest. Kõige tavalisemad on:

 • Kõhupuhitus, ja konstantne, näitab usside esinemist peensooles;
 • Kõhulahtisus.Põhjustatud naatriumkloriidi imendumisel parasiitide poolt;
 • Kõhukinnisus.Ussipuntrad võivad mõnda elundit ummistada;
 • Valu liigestes ja lihastes.Need valud on põhjustatud vastsete rändest läbi inimkeha, millele immuunsüsteem reageerib sel viisil;
 • Allergia.Parasiidid ise on keha allergeen ja maoseinte kahjustused aitavad kaasa seedehäiretele ja toidumolekulide verre sattumisele;
 • Granuloomide välimus.See on mingi neoplasm, mis tuleneb parasiitide hävitatud munarakkude keha rakkude ümbritsemisest;
 • Dermatoloogilised ilmingud;
 • aneemia.Sageli kannatavad inimesed aneemia all just parasiitvormide aktiivsuse tõttu;
 • Teravad kaalukõikumised;
 • Vaimsed häired.Eluprotsessis eraldavad parasiidid toksiine, mis negatiivselt mõjutavad peremehe närvisüsteemi. Keha mürgituse tagajärg võib olla neuroos, depressioon, ärevus;
 • bruksism.See on hammaste krigistamine une ajal. See on närvisüsteemi reaktsioon võõrkehade ilmnemisele. Kuid seda fakti ei tõenda teadus lõplikult;
 • Unehäire.Reeglina tekib see ebamugavate aistingute tõttu. Näitena võiks tuua nende siinsed ussid, kes munevad öösiti. Pärasoolest lahkudes sekreteerib uss toksiini, mis põhjustab tugevat sügelust;
 • düsbakterioos;
 • Onkoloogilised haigused;
 • Krooniline väsimus.Tekib toitainete puuduse tõttu, mis mõjutab negatiivselt keha seisundit;
 • Hingamisteede haigused.Hingamisteedes võivad elada mitmed parasiidid, mis põhjustavad haigusi. Teised parasiidid tekitavad hingamissüsteemi kaudu liikudes külmetust;
 • Immuunsuse häired.Enamiku vitamiinide imendumine parasiitide poolt põhjustab organismi barjäärifunktsioonide nõrgenemist ja suuremat tõenäosust haigustesse nakatuda.

Kuid on ka sümptomeid, mis on iseloomulikud parasiitide esinemisele teatud inimese elundis. Näiteks võivad papilloomid, kiilas laigud peas, pragunevad kontsad jne näidata maksa parasiitide elu. Lisaks võib teatud tüüpi parasiitvormide olemasolu inimestel esile kutsuda teatud tüüpi haigusi.

Haiguse tuvastamine

Haiguse tuvastamine

Kahjuks eitavad mõned arstid oma kohustusi ega saada inimest spetsiaalsetesse uuringutesse parasiitide tuvastamiseks kehas. Kõige tavalisem test on ussimunade väljaheidete kohaletoimetamine. Fakt on see, et parasiidid võivad asustada erinevaid elundeid.

On olnud juhtumeid, kui inimese ajust ja silmadest leiti usse. Kas on tõenäoline, et nende munarakud lähevad ajust väljaheideteni? Tõenäoliselt mitte. Isegi kui soolestikus on usse, ei pruugi parasiitide mune leida.

Kõigepealt peab arst läbi viima patsiendi visuaalse uuringu. Väliselt võib kahtlustada inimese parasiitide olemasolu. Lihtsaim viis nende tuvastamiseks on teha vereanalüüs, mille eesmärk on tuvastada spetsiaalsed usside vastased antikehad.

Inimeparasiitide kirjeldus

Inimese kehas elab mitukümmend parasiitide tüüpi.

Ussid ehk helmintid on omamoodi ussid.Nende suurus sõltub liigist, näiteks emased ümarussid ulatuvad 40 sentimeetrini. Mõne liigi pikkus võib ületada 10 meetrit. Usside lemmikelupaigaks on sooled, kuid neid leidub sageli teistes elundites, isegi ajus.

Näiteks ringlevad ümarusside vastsed läbi keha, kogudes toitaineid ja naasevad soolestikku, kus nad kasvavad ja paljunevad. Nad elavad sageli hingamiselundites. Ascaris'e esinemisega inimkehas kaasneb siseorganite töö häire, keha mürgistus, allergilised ilmingud ja isegi temperatuuri tõus.

Paelusside hulgas on sealiha paelussi, mis rändab vere kaudu ajju.Inimeste parasiitide kirjeldusSee parasiit satub kehasse halvasti töödeldud lihatoodete kaudu. See uss elab kuni 20 aastat.

Pinworms areneb kõige sagedamini lastel, kuid täiskasvanutel on see üsna tavaline. Need ussid on väikese suurusega, ulatudes 1 sentimeetrini. Pinworm-munade levik toimub kontakt-majapidamises. Emane väljub pärasoolest ja muneb päraku välimistesse voltidesse. Emase vabanev toksiin põhjustab tugevat sügelust, mille tagajärjel langevad munad inimese kätele ja kanduvad kõigile ümbritsevatele esemetele.

Enterobiaasi teine ​​nimi on määrdunud käte haigus. Kõik kandjaga kokku puutunud inimesed on tõenäoliselt nakatunud. Seetõttu on pinwormide leidmisel soovitatav ravida kogu perekonda.

Toxocaraon parasiitide tüüp, mis elab koertel. Nad sisenevad inimese kehasse ja arenevad ka selles hästi. Erinevalt neist koera kehas asuvatest ussidest ei tule inimese toksokarid välja, kuid need mõjutavad paljusid elundeid ja põhjustavad teatud haigusi. Toksokarasid võivad nakatuda mulla kaudu, kuna nende usside vastsed väljuvad koera väljaheitega. Kuid ka parasiidi munad võivad levida koera märjast hingamisest.

Alveococcus ja Echinococcusnakatavad organismi mitmel viisil. Nende oht seisneb selles, et vastsed muutuvad tsüstideks, mida võib leida erinevates siseorganites.

Giardia on kõige lihtsam.Nagu pinworms, on ka Giardia kõige levinum nakkus lastel.Alveokokk ja ehhinokokkNeed mitte ainult ei vähenda lapse immuunsust, vaid põhjustavad ka laste vaimse ja füüsilise arengu hilinemist.

See loend pole kaugeltki täielik. Parasiitide peamine oht on see, et keegi pole nakkuste eest kaitstud. Nende saladus viib selleni, et inimene toidab parasiite aastaid kahtlustamata. Isikliku hügieeni järgimine, pidev korpuse märgpuhastus ja lihatoodete kuumtöötlemise normide järgimine ei ole nakkuse halb ennetamine. Parasiitide leviku vältimiseks on kasulik läbida arstlik ülevaatus ja läbida vajalikud uuringud iga kuue kuu tagant.